Masz do zrobienia prezentację. Załóżmy optymistycznie, że opracowałeś już treść, wyznaczyłeś klarowny przekaz i przygotowałeś angażującą historię. Teraz tylko slajdy!

Tym razem nie wyskoczysz przed ludzi z listami punktowanymi, bo wyjątkowo chcesz, żeby publiczność Cię polubiła. Nie wiesz tylko, od czego zacząć i jak to właściwie ma wyglądać… No to lecimy z tym.

Kolory i fonty

Jeśli po prostu musisz się trzymać firmowego szablonu, to pozostaje nam życzyć Ci, żeby był jak najmniej inwazyjny i nie zawierał stopki. Tak czy siak, kwestię kolorów i fontów masz już załatwioną z góry. Co jednak, kiedy możesz sobie pozwolić na dowolność i nie wiesz, w którą stronę uderzyć? Jest pewna bardzo przyjemna wtyczka do przeglądarki Google Chrome – nazywa się Palettab i przy każdym otwarciu nowej karty generuje zestaw pięciu pasujących do siebie kolorów i pięć ciekawych, darmowych fontów. Fonty ściągasz z Google Fonts, a kolory pobierasz próbnikiem lub zapisujesz sobie ich numer. I możesz tak odświeżać w nieskończoność! Jedynym minusem jest to, że fonty często nie mają polskich znaków, więc trzeba to wcześniej sprawdzić.

Styl

Bez względu na to, czy do tej pory widywałeś tylko korporacyjne szablony, czy udało Ci się wypatrzeć na którejś konferencji kilka naprawdę fajnych prezentacji, pewnie ciężko przychodzi Ci opracowanie stylu prezentacji ot, tak. Powstrzymaj się proszę przed wyborem gotowego wzoru spośród tych dostępnych w PowerPoincie i rozejrzyj się trochę po Canvie – prawdziwej kopalni inspiracji slajdowych, szczególnie tych opartych o zdjęcia. Znajdziesz tam zresztą nie tylko szablony prezentacji, ale też wszystkie możliwe grafiki do wykorzystania w Social Media, wzory wizytówek, CV, okładek albumów i wiele, wiele innych.

Canva jest świetna, ale czasami inspiracje, które tam znajdziesz, mogą nie do końca pasować do Twoich treści. Możesz też zdecydować, że nie chcesz iść w kierunku zdjęć – z różnych względów, na przykład dlatego, że taka prezentacja wygląda imponująco, ale też sporo waży. Z pomocą przychodzi wtedy Pinterest. Oprócz przepisów na wszystkie potrawy świata, instrukcji na DIY, wystroju wnętrz czy tatuaży znajdziesz tam mnóstwo inspiracji dotyczących designu – również tego slajdowego. Warto próbować wpisywać w wyszukiwarkę różne hasła od prostego PowerPoint, przez slide design na cool graphics kończąc. Pół godziny na Pintereście na pewno otworzy Cię na nowe możliwości!

Flat design

Poszukując pomysłów na prezentację pewnie natkniesz się na slajdy zdominowane przez proste, geometryczne ikony. Styl flat design, bo o nim mowa, już od jakiegoś czasu jest bardzo popularny i sprawdza się właściwie w każdych okolicznościach, bo może być stylizowany zarówno na mocno formalny, jak i z lekkim przymrużeniem oka. Dla początkujących w kwestii projektowania slajdów nieocenionym źródłem wszelkiego rodzaju ikon będzie serwis Flaticon.com. Chwalą się, że w swojej bazie mają blisko 120 000 symboli w różnych stylach i wierzymy im na słowo, bo nie raz i nie osiemnaście korzystaliśmy z tych wektorów. Ikony możemy ściągnąć w kilku formatach, rozmiarach i kolorach – wszystko za darmo! Pamiętajcie tylko, że niektóre są objęte prawami autorskimi i trzeba się z nimi specjalnie obchodzić.

Kompleksowo

A może jest jakiś taki, ja wiem, Facebook dla prezentacji? LinkedIn dla slajdów? Pewnie, że jest i z tym ostatnim jest nawet dość mocno połączony – nazywa się SlideShare. Jak nazwa wskazuje, można się na nim dzielić swoimi prezentacjami na przeróżne tematy. My oczywiście odsyłamy do zakładki „Presentation & Public Speaking”, nie tylko dlatego, że mamy wrażenie, że autorzy prezentacji z tego działu przykładają większą wagę do poziomu wizualizacji, ale też dlatego, że możecie tam znaleźć fajne rady na temat samego występowania. Czyli dwa w jednym – podziwiacie ładne slajdy, a przy okazji uczycie się o warsztacie prelegenta.

Z wymienionymi wyżej narzędziami na pewno łatwiej Wam będzie pracować nad slajdami. Zła wiadomość jest taka, że te wszystkie strony mogą Wam tylko trochę pomóc – nie odwalą za Was całej roboty.

Ale my możemy. Zainteresowani?

Opublikowano: 15/04/16